هیئت فوتبال استان اصفهان

علی‌پور : استفاده از واژه «آکادمی» برای مدارس فوتبال ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، اتمام فصل امتحانات و فرا رسیدن تعطیلات تابستانی بچه‌ها به معنی افزایش تعداد و فعالیت مدارس فوتبال است.

در دهه‌های گذشته برخلاف امروزه بیشتر بازیکنان فوتبال از طریق زمین‌های خاکی و تیم‌های مدارس عادی شروع به رشد می‌کردند. بیشتر مدارس آن دوران دارای تیم بوده و مسابقات جذابی بین مدارس برگزار می‌شد و از همین طریق بازیکنان بزرگی به فوتبال ایران معرفی شدند اما به مرور‌ زمان با حرفه‌ای شدن فوتبال در ایران، حضور مدارس عادی در فوتبال کمرنگ و کمرنگ‌تر شده و آکادمی‌ها و مدارس فوتبال جای آنها را گرفتند.

ورود پول‌های بی‌رویه به فوتبال و افزایش تمایل خانواده‌ها به فعالیت فرزندانشان در این رشته، برای مدارس فوتبال بستری ساخت تا به سرعت تکثیر شده و هر ساله نیز به آنها افزوده شود. از طرف دیگر درآمدهای چشم‌گیر مدارس فوتبال باعث شد تا پای افراد سودجو زیادی به مدارس فوتبال باز شده و هر روز نیز به تعداد مدارس غیرمجاز افزوده می‌شود که معضلات بسیاری را به وجود آورده‌اند.

شروع تعطیلات تابستانه و تشدید فعالیت مدارس فوتبال بهانه‌ای شد تا تسنیم در گفت‌وگویی با احسان علی‌پور دبیر واحد پایه و جوانان هیئت فوتبال اصفهان به ساز و کارهای مدارس فوتبال و راه‌کارهای هیئت فوتبال استان برای اعمال نظارت و کنترل آنها بپردازد که در ادامه می‌خوانید:

تسنیم: مدارس فوتبال بر اساس چه پارامترهایی مجوز فعالیت می‌گیرند و آیا تمام مدارس فعال در این زمینه دارای مجوز هستند؟

علی‌پور: مشکلی که در فوتبال اصفهان داریم این است که گویا عده‌ای اصلاً در جریان نیستند که هیئت فوتبالی وجود دارد. هیئت فوتبال متولی کلاس‌ها و برنامه‌های فوتبالی شهر است اما عده‌ای یا این موضوع را نمی‌دانند و یا به هر انگیزه‌ای نمی‌خواهند هیئت را به رسمیت بشناسند. اگر یک نفر بخواهد مدرسه فوتبالی تأسیس کند، باید در ابتدا یک موسسه ورزشی را به ثبت برساند.

برای ثبت موسسه ورزشی فرد درخواست‌دهنده باید به هیئت فوتبال مراجعه کرده و پس از پر کردن چند فرم و طی مراحلی مانند اخذ عدم اعتیاد و سوءپیشینه و بررسی سوابق ورزشی به اداره ورزش و جوانان ارجاع داده شده و پس از ثبت موسسه ورزشی، اگر بخواهد در حوزه مدارس فوتبال فعالیت کند جزو زیرشاخه واحد پایه و جوانان قرار خواهد گرفت. این کلیت مراحل تأسیس یک مدرسه فوتبال است اما هستند کسانی که به صورت غیرمجاز در این حوزه فعالیت می‌کنند.

تسنیم:خانواده‌ها از چه طریقی می‌توانند مدارس مجاز را شناسایی کنند؟

علی‌پور: در سال‌های گذشته همکاران من در این مورد زحمت‌های زیادی کشیدند. امسال در هیئت فوتبال از طریق سایت رسمی هیئت اسامی مدارس مجاز را اعلام کرده و از طریق رسانه‌های اجتماعی نیز اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

در سایت هیئت فوتبال استان علاوه بر اعلام اسامی مدارس مجاز، مشخصات کلی از جمله مدیریت و امکانات مدارس را نیز بیان کرده‌ایم تا اطلاعات نسبی به خانواده‌ها داده شود. در این میان یک انتقاد هم به رسانه‌ها وارد است. متأسفانه رسانه‌ها اطلاعات لازم را از هیئت فوتبال نمی‌گیرند، در حالی که می‌توانند در این زمینه اطلاع‌رسانی کرده و خانواده‌ها را آگاه کنند که اگر در مدارس غیرمجاز ثبت‌نام کنند چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد.

تسنیم: بیشتر مدارس فوتبال هزینه‌های سرسام‌آوری را از خانواده‌ها به عنوان شهریه دریافت می‌کنند؛ این شهریه‌ها بر چه اساسی تعیین شده و آیا ساز و کاری برای نظارت در این مورد وجود دارد؟

علیپور:در رده سنی 8 تا 13 سال به دو شکل فعالیت انجام می‌شود، یا مدارس فوتبال هستند و یا به نحوی باشگاه محسوب می‌شوند. در گذشته مرسوم بود که برای مدارس فوتبال به صورت فصلی مجوز صادر می‌شد اما هیئت فوتبال امسال فقط مجوز سالیانه صادر کرده است.

ما مدارس فوتبال را بر اساس امکانات و خدماتی که ارائه می‌دهند درجه‌بندی کرده و 3 درجه برای آنها در نظر گرفته‌ایم، درجه ممتاز، درجه یک و درجه دو. بر اساس امکاناتی که مدارس فوتبال ارائه می‌دهند برآورد هزینه کرده و شهریه‌های یک ترم را که شامل 24 جلسه است تعیین می‌کنیم. مدارس ممتاز برای یک ترم باید مبلغ 500 هزار تومان بگیرند و مدارس درجه یک 400 و درجه دو 300 هزار تومان به عنوان شهریه دریافت کنند. تعداد جلسات در تمام مدارس فوتبال یکسان است اما بر اساس کیفیت امکانات و خدماتی که ارائه می‌دهند، این قیمت‌ها متغیر است. اما برخی که در قالب تیم‌داری فعال هستند، هزینه کل سال را دربر می‌گیرند و به همین دلیل شهریه آنها بالاتر است.

تسنیم: در چند سال اخیر گلایه‌های زیادی درباره کمبود نظارت کافی از جانب هیئت فوتبال بر مدارس فوتبال وجود داشت؛ متولیان مربوطه در هیئت فوتبال چه اقداماتی را برای نظارت کافی بر مدارس فوتبال اندیشیده‌اند؟

علی‌پور: در واحد پایه و جوانان بخش نظارت را راه‌اندازی کرده و بازرس‌هایی برای مدارس فوتبال در نظر گرفته‌ایم. امسال 2 مدل ناظر خواهیم داشت، ناظر فنی و ناظر اجرایی. در گذشته یک ناظر به مدارس فوتبال برای بررسی مواردی مانند زمین، لباس و تغذیه می‌رفت، اما امسال بخش نظارت را به 2 بخش تقسیم کرده‌ایم و یک نفر برای بررسی سطح فنی مدارس اعزام می‌شود.

ناظر فنی بررسی خواهد کرد که مدارس فوتبال با متدهای مناسبی در حال کار هستند، آموزش‌هایی که داده می‌شود متناسب با سنین پایه هست و یا مربی که استفاده می‌کنند، صلاحیت و توانایی کار کردن با رده پایه را دارد یا خیر. در بحث اجرایی نیز ناظر ما به جزئیاتی مانند زمین، پول دریافتی، لباس و مواردی از این دست می‌پردازد.

تسنیم:بسیاری از مدارس فوتبال در بنرهای تبلیغاتی‌شان خود را وابسته به باشگاه‌ها معرفی کرده و یا از اسامی بازیکنان بزرگ فوتبال به عنوان مالک و یا ناظر فنی بهره می‌گیرند. راهکار هیئت فوتبال استان برای مقابله با این اتفاقات چیست؟

علیپور: مدارس فوتبال به طور قانونی قبل از اقدام به تبلیغ باید یک نمونه از تراکت‌های تبلیغاتی‌شان را به هیئت فوتبال ارائه دهند و در صورت تایید اجازه چاپ و پخش آن را دارند.

در بنرهای تبلیغاتی مدارس فوتبال حق استفاده از واژه آکادمی را ندارند. درباره استفاده از نام بازیکنان بزرگ و یا باشگاه‌ها نیز هیئت فوتبال قوانینی را وضع کرده است. ما با 2 باشگاه سپاهان و ذوب‌آهن مکاتبه کرده‌ایم و اگر فردی از جانب این 2 باشگاه معرفی‌نامه داشته باشد، فقط می‌تواند تحت عنوان تفاهم‌نامه همکاری با باشگاه‌ها تبلیغ کنند و دیگر چیزی به عنوان زیرمجموعه وجود ندارد. اگر فردی اضافه بر این تبلیغ کرد تخلف بوده و خانواده‌ها باید مراقب باشند. استفاده از اسم افراد تنها با نامه رسمی آن افراد مجاز است.

تسنیم:صرف داشتن معرفی‌نامه ممکن است شرایطی را ایجاد کند که اطرافیان بازیکنان بزرگ فوتبال دست به تأسیس مدرسه با نام آن شخص زده و از اعتبار آن فرد سوءاستفاده کنند؛ هیئت فوتبال با این موارد چه برخوردی دارد؟

علی‌پور: ناظرهای فنی دقیقاً بر روی این موارد نظارت خواهند کرد و نام‌ها دیگر برای هیئت اهمیت ندارند. اگر شخص و یا بازیکنی به طور مثال به عنوان مدیرفنی به هیئت معرفی شده باشد، باید در آن مدرسه حضور داشته و در تمرینات دخالت کند. به طور مثال بعضی از مدارس ادعای استفاده از مربیان باشگاه‌های سپاهان و ذوب‌آهن در امر آموزش را دارند، هیئت فوتبال این موارد را بررسی کرده و اگر مستندات واقعی نباشد این کار تخلف است.

تسنیم:چرا استفاده از واژه آکادمی ممنوع شده است؟

علی‌پور: شاید واژه آکادمی برای برخی واژه زیبایی باشد، اما آکادمی به مکانی گفته می‌شود که افراد بتوانند بازیکنان را از صبح تا شب هم از لحاظ فوتبالی و هم از لحاظ تحصیلی و هم اجتماعی زیر نظر گرفته و ساپورت کنند و ما در ایران هیچ وقت بستر این امر را نداشته‌ایم. در واقع تمام کسانی که در بحث آموزش بچه‌ها فعالیت دارند، همان مدارس فوتبال هستند.

تسنیم:هیئت فوتبال استان اصفهان برای برخورد با افراد متخلف چه راهکاری دارد؟

علی‌پور: چند راهکار برای برخورد با تخلفات در نظر گرفته‌ایم. بیشتر کسانی که در مدارس فوتبال آموزش می‌دهند، در بحث تیم‌داری فعال بوده و در باشگاه‌ها مربی هستند. اگر این افراد بدون مجوز کار کرده و یا با مدارس غیرمجاز همکاری نمایند از بسته شدن قرارداد آنها جلوگیری می‌کنیم.

امسال تصمیم گرفته‌ایم که مانع حضور افراد متخلف در کلاس‌های ارتقاء مربیگری شویم. البته خانواده‌ها باید بدانند اگر در مدارس غیرمجاز ثبت‌نام کرده و دچار مشکلاتی از جمله آسیب‌های جسمانی، سوءاستفاده‌های مالی و یا مصدومیت بازیکن شدند، متأسفانه هیئت فوتبال نمی‌تواند از نظر قانونی به آنها کمک کند. از خانواده‌ها درخواست می‌کنیم، قبل از ثبت‌نام فرزندانشان از طریق هیئت فوتبال تحقیق کرده و اگر مشکلی برای آنها پیش‌ آمد حتماً به ما مراجعه کنند.

گفت و گو از بهاره کلوندی

لینک کوتاه : http://bit.ly/2XrBIpr